Krzyż harcerski jest jednym z najstarszych symboli harcerskich, którego projekt opracował ks. Kazimierz Lutosławski w 1911 r. Wzorowany jest na polskim odznaczeniu wojskowym Virtuti Militari. Symbolika krzyża harcerskiego zawiera wiele elementów.

Cztery równe ramiona oznaczają cztery strony świata. Na dwóch ramionach znajduje się napis CZUWAJ, który oznacza, że harcerz jest zawsze gotowy do służby. Na tych samych ramionach znajdują się małe punkty - ziarenka piasku, symbolizujące wielką harcerską rodzinę. Pośrodku krzyża znajduje się okrąg - symbol braterstwa i jedności, a w nim kreski - promienie. Oznaczają rozprzestrzenianie harcerskich wartości. Pośrodku okręgu znajduje się harcerska lilijka. Dwie gwiazdki na lilijce oznaczają Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Ramiona krzyża łączą dwa wieńce - laurowy, oznaczający zwycięstwo nad własnymi słabościami i dębowy - symbol męstwa i siły. 

Otrzymuje się go od Instruktora podczas złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego - jest to specjalna uroczystość, podczas której harcerz lub harcerka, którzy spełnili odpowiednie wymagania powtarzają słowa Przyrzeczenia Harcerskiego. Krzyż nosi się nad lewą kieszenią munduru.

Znaczek zucha również otrzymuje się podczas specjalnej uroczystości - złożenia Obietnicy Zuchowej. Jego kolory mają specjalną symbolikę - biały orzeł oznacza odwagę, a żółte słońce pogodę ducha. Na dole znaczka znajduje się napis ZUCH. 

 

krzyże harcerskie, znaczek zucha

Newsletter
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych powyżej przez S.H. Dziupla s.c. w celu otrzymywania newslettera. Wiem, że mogę tę zgodę wycofać w każdej chwili. Pełna treść informacyjna dostępna w zakładce "Newsletter".
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl